Si Të Llogaritet Data E Pushimit Të Lehonisë

Përmbajtje:

Anonim

Në shtatzëninë e vonë, bëhet e vështirë për një grua të shkojë në punë dhe të kryejë detyrat e saj të zakonshme. Përveç kësaj, ajo ka shqetësime të reja në lidhje me përgatitjen për lindjen e një fëmije. Prandaj, të gjitha nënat e ardhshme kanë ligjërisht të drejtën e pushimit të lehonisë. Ju mund ta llogaritni këtë datë të shumëpritur si në mënyrë të pavarur ashtu edhe duke kontaktuar një mjek.

Si të llogaritet data e pushimit të lehonisë

Udhëzimet

Hapi 1

Zyrtarisht, koncepti i "lejes së lindjes" mungon. Në Kodin e Punës, ai përbëhet nga 2 pjesë: pushimi i lehonisë, si dhe leja prindërore. Pjesa e parë është një pushim me pagesë i siguruar për një periudhë të caktuar para dhe pas lindjes. Pjesa e dytë përfshin 2 periudha: deri në 1, 5 vjet dhe nga 1, 5 deri në 3 vjet. Gjatë kësaj, një grua merr një ndihmë nga FSS dhe një pagesë kompensimi nga punëdhënësi.

Hapi 2

Një grua ka të drejtë të shkojë në pushim të lehonisë brenda 30 javëve të shtatzënisë. Ajo ka 70 ditë kohë për t'u përgatitur për lindjen e fëmijës dhe të njëjtën sasi për të rivendosur shëndetin e saj pas lindjes së foshnjës. Kjo vlen për rastet kur shtatzënia është e vetme dhe pa ndonjë ndërlikim. Pastaj gruaja fillon një leje të lidhur me kujdesin për një fëmijë.

Hapi 3

Në rastin e shtatzënive të shumëfishta, nëna e ardhshme ka të drejtë të shkojë në pushim të lehonisë në javën e 28-të. Një gruaje nuk i jepen më 140 ditë pushim, si në rastin e parë, por 194 (84 ditë para lindjes dhe 110 - pas).

Hapi 4

Ka raste kur një grua lind para se të shkojë me pushime. Në këtë situatë, nëna mund të llogarisë në një leje lindjeje prej 156 ditësh kalendarike nga momenti i lindjes së foshnjës. Nëse gjendja shëndetësore përkeqësohet, një grua që punon mund të marrë pushim vjetor sipas skemës së zakonshme. Sipas ligjit, punëdhënësi është i detyruar t'ia sigurojë atë punonjësit ose para lindjes ose pas përfundimit të shtatzënisë dhe pushimit të lindjes. Nëse pushimet sipas orarit janë përdorur tashmë, ato nuk do të jepen përsëri. Një përjashtim është trajtimi spitalor siç tregohet nga një mjek.

Hapi 5

Skema për marrjen e pushimit vjetor para se të shkoni në pushim të lehonisë është saktësisht e njëjtë me atë të punonjësve të tjerë. Shuma e përfitimit përcaktohet duke llogaritur shumat për ditët e punuara në vit. Paratë duhet të kreditohen në llogarinë e punonjësit 3 ditë para fillimit të pushimit, e cila zgjat 28 ditë. Menjëherë pas saj, duhet të lëshohet pushimi i lehonisë për gruan.

Hapi 6

Puna e komplikuar zgjat pushimin e lehonisë me 16 ditë. Nëse, pas lindjes së një fëmije, gjendja e gruas është përkeqësuar, ajo ka të drejtë të trajtohet në një spital. Për më tepër, koha e kaluar në spital nuk përfshihet në llogaritjen e ditëve të pushimeve, d.m.th. dekreti rritet nga numri i ditëve të kaluara në trajtim.

Hapi 7

Nëse ka probleme me shëndetin e fetusit, afati i dekretit nuk ndryshon në asnjë mënyrë. Nëse bëhet e nevojshme për të trajtuar një grua në një spital para se të shkoni në pushim të lehonisë, mjeku që merr pjesë shkruan një leje sëmundje duke dhënë të drejtën për të mos marrë pjesë në vendin e punës. Në raste të tjera, nëna e ardhshme duhet të plotësojë afatet e nevojshme, pavarësisht nga gjendja e fetusit.

Hapi 8

Gratë që jetojnë në zona me rrezatim, nivele të larta të rrezikut mjedisor, si dhe duke punuar me kimikate të dëmshme, mund të aplikojnë për një periudhë më të hershme të lejes së lindjes. 160shtë 160 ditë (90 ditë para dhe 70 pas lindjes), dhe ndodh në javën e 27-të.

Hapi 9

Sipas ligjit, gratë që punojnë kanë të drejtë të marrin lejen e lindjes pak më vonë se data e lindjes. Për ta bërë këtë, duhet të vizitoni mjekun vëzhgues dhe, në mungesë të kundërindikacioneve, pjesa tjetër mund të vonohet. Pas kësaj ndërsa një punonjës vendos të ndërpresë punën, ajo do të duhet të shkojë përsëri te mjeku dhe të marrë një pushim mjekësor me futjen e të dhënave në kartë.

Hapi 10

Kur vendosni të shkoni me leje lindje vonë, është e rëndësishme të merrni parasysh disa pika. Possibleshtë e mundur të shtyhet data e pushimit vetëm deri në lindjen e fëmijës. Një grua që ka punuar deri në lindje mund të organizojë vetëm një pushim për t'u kujdesur për një fëmijë. Si pasojë, ditët e caktuara të pushimeve të pushimit dhe pagesa e tyre nuk do të përfshihen. Ky rrjedhë e ngjarjeve justifikohet me paga të mira dhe shëndet të mirë.

Hapi 11

Përkundër faktit se gruaja nuk e shfrytëzoi mundësinë për të shkuar në pushim të lehonisë, pushimi mjekësor i marrë më vonë se leja e parashikuar e sëmundjes do të regjistrohet "në mënyrë retroaktive". Kjo do të jetë data kur gruaja është dashur të shkojë me pushime.

Hapi 12

Nëse një punonjës është në pushim të lehonisë dhe në të njëjtën kohë viziton vendin e punës, sipas ligjit, ajo nuk pranon të paguajë. Kjo për faktin se nuk supozohet të merrni para si për pushime ashtu edhe për punë në të njëjtën kohë. Sidoqoftë, është e mundur të bini dakord me punëdhënësin për të paguar punën në formën e një bonusi.

Hapi 13

Data e shkuarjes në pushim të lehonisë llogaritet nga gjinekologu. Por nëna e ardhshme mund ta bëjë atë vetë. Në këtë rast, mund të përdoren 2 metoda të thjeshta.

Hapi 14

Shumë obstetër përdorin një skanim me ultratinguj për të përcaktuar datën e konceptimit. Nga kjo kohë llogaritet numri i caktuar i javëve. Kohëzgjatja e përafërt përcaktohet nga madhësia e fetusit.

Hapi 15

Një mënyrë tjetër për të llogaritur datën e lejes së lindjes është përdorimi i pushimit të sëmundjes. Pas kontaktit me mjekun, gruas, sipas rezultateve të testeve, i jepet mosha e shtatzënisë. Nëse, për shembull, caktohen 8 javë, atëherë atyre u shtohet edhe 22. Kjo do të jetë data e fillimit të pjesës tjetër. Për përcaktimin e saj të pavarur, një grua duhet të kontrollojë me një specialist se cila nga metodat do të përdoret në llogaritjet. Në ditën e llogaritur, nënës së ardhshme i lëshohet një pushim mjekësor, sipas të cilit ajo shkon me pushime.

Hapi 16

Një grua në pushim të lehonisë ka të drejtë për një ndihmë shtetërore, shuma e së cilës llogaritet bazuar në fitimet mesatare për 2 vitet e mëparshme. Si rregull, paratë paguhen në datën e pagës së pagës, e cila është më e afërta pas lindjes (2-3 muaj pas shkuarjes në pushim të lehonisë). Për më tepër, shuma e përfitimit nuk mund të jetë më e vogël se shuma e pagës minimale. Pagesat duhet të bëhen nga të gjitha vendet e punës në të cilat gruaja ishte zyrtarisht e punësuar.

Hapi 17

Pushimi i lehonisë është një periudhë e rëndësishme në jetën e një gruaje. Ishte gjatë saj që nëna e ardhshme përgatitet mendërisht dhe fizikisht për një takim me foshnjën, mëson të ndërveprojë me të pas lindjes së tij. Prandaj, nuk duhet ta neglizhoni këtë periudhë, sepse gjithmonë mund të shkoni në punë me kohë.